İngiltere Vizesi

Başvuru Merkezi

Nerelerdeyiz

  • Ankara
  • Antalya
  • İzmir
  • İstanbul
  • Gaziantep

İngiltere Vize İşlemleri

Tüm vize işlemleriniz için...

İngiltere Konsolosluk İşlemleri

Ücretsiz telefon desteği:

Online Randevu

İngiltere Konsolosluk İşlemleri

İngiltere konsolosluk işlemleri, Birleşik Krallığa seyahat gerçekleştirmek isteyen kişilerin, İngiltere ülkesine yapacak olduğu seyahatlerin ilk adımı İngiltere vizesine tabi tutulmalarıdır. Bunun yanı sıra Birleşik Krallık Schengen vizesi kapsamı içerisinde bulunmamaktadır. Türkiye Cumhuriyeti’ne ait olan kişilerin hizmet, hususi ve umuma pasaporta sahip olan bireyler İngiltere vizesine tabi tutulmaktadırlar.

Ancak belirtilmesi gereken bir nokta ise, diplomatik pasaport sahip olan vatandaşlar İngiltere ülkesine planlamış olduğu seyahatler kapsamı içerisinde 180 günlük bir süre zarfı içerisindeki 90 günlük zaman dilimi baz alınarak, 90 günlük bu süreyi geçmemek koşulu ile vize başvuru işlemlerinden yetkili kişiler tarafından muaf tutulmaktadırlar.

Ancak tüm pasaporta sahip olan kişiler, pasaportlarının geçerlilik süreleri İngiltere seyahatinin bitiş tarihi itibari ile en az 6 ay daha muhakkak geçerliliğini koruması gerekmektedir. Ayrıca bu tarihi kontrol etmeden vize müracaatında bulunmaları tavsiye edilmemektedir. Ayrıca, İngiltere ülkesinde oturum iznine sahip olan yabancı vatandaşlar ise T.C. ’ne ait olan vatandaşlar gibi İngiltere ülkesi için vize işlemlerini ile aynı prosedürle ilerlemeli gerekmektedir.

İngiltere Üzerinden Transit İşlemler

İngiltere ülkesi üzerinden transit gerçekleştirecek olan kişiler ise, seyahat planlarından ve tarihinden önce İngiltere transit vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Bunun ile beraber, İngiltere ülkesi için transit vize başvurusu yapacak olan kişiler bu başvuru işlemini kesinlikle Türkiye sınırları içerisinden yapmaları gerekmektedir.

Kişilerin İngiltere üzerinden aktarmalı gidecek oldukları ülke için 24 saat (1 günlük bir süre) içerisinde uçuş yapmaları ve bunun beraberinde vize belgelerinin yanında bulunması da belirli koşulları yerine getirmesi akabinde, İngiltere transit vize işlemlerinden yetkili kişiler tarafınca muaf bir şekilde tutulmaktadırlar.

İngiltere Vizesi Nedir?

İngiltere ülkesi Birleşik Krallığı oluşturan 4 ülkeden sadece bir tanesidir ve Birleşik Krallığın merkezidir. Bu ülkeye seyahat gerçekleştirmek isteyen kişilerin alması gereken bir vizedir. Ancak İngiltere vizesi ile başvuru sahipleri İrlanda ülkesine giriş yapma hakkında sahip değildir. Ancak kısa süreli bir İngiltere aile ve arkadaş ziyaret vize türü ile İngiltere toprakları sınırları içerisine giriş yapmaları akabinde yetkili kişiler tarafınca geçiş izin talebi onaylanmaktadır.

Ancak Birleşik Krallık Schengen üye kapsamı içerisinde mevcut olmadığından dolayı, İngiltere vizesine sahip olan ya da İngiltere vizesinin müracaatında bulunacak olan başvuru sahipleri, Schengen üye ülkelerine de İngiltere vizesi ile de Schengen üye kapsamı içerisinde olan ülkelere giriş izinleri mümkün değildir.

Aile ve arkadaşların ziyareti, tıbbi bir tedavi amacı ile, akademik çalışmalar, bilimsel araştırmalar doğrultusunda ve 1. Dereceden olan akrabaların gözetimi, iş ziyaret seyahatleri ve sıkça yapılan iş görüşmeleri sebebi ile bunun beraberinde İngiltere ülkesine düzenli bir seyahat gerçekleştirme nedenleri olan başvuru sahipleri için, belgeleri ile birlikte beyanlarda bulunmasının akabinde bu başvuru yapan kişilere uzun dönem İngiltere vizesi başvurusu yapabilmek için hak tanınmaktadır.

Tüm bu belirtilenlerin yanı sıra İngiltere Konsolosluğu, kısa süre ile gerçekleştirilecek olan İngiltere seyahatlerinin işlemleri en az 15 günlük bir süre içerisinde değerlendirme süresi tamamlanmaktadır. Birtakım durumlar nedeni ile bu 15 iş günü sürecek değerlendirme süresi daha uzun bir dönemde de sürebilmektedir.

İngiltere Seyahat Sağlık Sigortası

İngiltere seyahat sağlık sigortası, İngiltere ülkesi adına seyahat planı düzenleyen T.C. ‘ne ait olan vatandaşlar için yapılan bir seyahat sağlık sigorta türüdür. İngiltere ülkesine gitmek amacı ile seyahat planı gerçekleştiren kişilere vize müracaatı yapılması kesinlikle zorunlu bir işlemdir.

Konsolosluklar ve büyükelçilikler seyahat sağlık sigortası mevcut olmayan başvuru yapan kişilerin İngiltere vize işlemlerinin reddetmektedir. Bu nedenle kişiler İngiltere ülkesinin vizesi adına başvuruda bulunmadan hemen önce güncel evrak listesinin araştırarak ve talep edilen koşullar içerisinde bulunan liste ile İngiltere vize başvurusu yapmaları yetkili kişiler tarafından tavsiye edilmektedir.

Aksi takdirde kişilerin yapacak olduğu İngiltere ülkesi adına vize başvuruları yetkili kurumlar tarafınca olumsuz bir şekilde değerlendirme kararına uğrayacaktır. Belirtmekte fayda vardır ki; İngiltere ülkesinin vize işlem evrakları içerisinde seyahat sağlık sigortası zorunludur. Ancak aynı durum İngiltere için geçerli ve aynı değildir.

Vize müracaat işlemlerinde sigorta koşulunun şartı aranmasa dahi, ancak seyahate çıkacak olan başvuru sahibinin bir seyahat sağlık sigortasının bulunmasında oldukça fayda vardır ve Türkiye sınırları içerisinde yapılacak olan müracaat işlemleri adına talep edilen güncel bir evraktır.

Seyahat sağlık sigortası, yurtdışına çıkacak olan ve seyahat planı gerçekleştiren başvuru sahipleri için karşılaşacağı ya da karşılaşması muhtemel olan riskler kapsamı içerisinde kişi koruma altına ve güvence altına almaktadır. Bu nedenden dolayı sigorta kapsamı içerisinde kazalar, hastalıklar ve acil müdahale gerektiren her sağlık sorunu karşısında kişi adına oluşacak masrafları karşılamaktadır.

İngiltere Seyahat Sağlık Sigortası Nasıl Yapılır?

İngiltere seyahat sağlık sigortası yapılır iken seyahat edecek bireyden ya da bireylerden birtakım bilgiler yetkili kişiler tarafından talep edilmektedir. Genel itibari ile pasaport numaraları, güncel ve aktif bir şekilde kullandığı iletişim bilgileri ve kimlik numaraları gibi kişisel bilgiler talep etmektedir.

Seyahat planının tarihi ile başlayacak ve seyahat tarihi planının bitişi ile son bulacak bir seyahat sağlık sigortası, yetkilendirilmiş kuruluşlardan ya da bu konuda yetki sahibi olan kurumlardan alınabilmektedir. Ancak aracı kuruluş niteliği taşıyan vize başvuru merkezleri ya da vize başvuru firmaları seyahat sağlık sigortasını kişiye temin etmek amacı ile Euro bazlı para birimi karşılığında kolayca yapabilmektedir. Bu tamamen kişinin kendi vereceği bir karadır.

İngiltere seyahat sağlık sigortası prosedürü kapsamı içerisinde düzenlenen poliçe adına antetli bir kâğıda çıktı alınarak istenen, yani yetkili makamlar tarafından talep edilen evrak dosyası içerisine konularak ibraz edilmesi gerekmektedir. Ancak belirtilmesi gereken bir konu vardır ki; İngiltere Konsolosluğu el ile hazırlanmış olan İngiltere seyahat sağlık sigortasını kabul etmemektedir. Bu nedenle kişinin talep edilen doğrultular üzerinden başvuru gerçekleştirmesi gerekmektedir.

Kısacası başvuruda bulunacak olan kişinin güncel evrak listesi üzerinden prosedürlere uyum sağlayarak başvuru yapması gerekmektedir. İngiltere vizesi adına yapılacak olan seyahat sağlık sigortası İngiltere tarafından bir zorunluluğu bulunmamaktadır ancak T.C. vatandaşları kendi güvenceleri adına bir seyahat sağlık sigortasını yaptırması olağanüstü durumlar için gerekmektedir.

İngiltere Seyahat Sağlık Sigortası Ne Zaman Yapılır?

İngiltere seyahat sağlık sigortası ile seyahat planı gerçekleştirecek kişiler, seyahat plan tarihinden önce herhangi bir zaman dilimi içerisinde seyahat sağlık sigortalarını yaptırabilmektedir. Pek çok sayıda bulunan ülkelerin seyahat sağlık sigortası zorunluluğu bulunmamaktadır.

Ancak başvuru sahibi, müracaat esnasında seyahat sağlık sigortası beyanında da bulunacak ise ya da vize müracaatlarında seyahat sağlık sigortası zorunlu bir evrak ise, başvuru gerçekleştirmeden hemen önce yapmaları gerekmektedir. Yapacak oldukları başvuruda İngiltere seyahat sağlık sigortası yapmak isteyen başvuru sahiplerine online bir şekilde seyahat sağlık sigortasının yapıldığını belirtmek gerekmektedir.

Tüm bu belirtilenlerin yanı sıra T.C. sınırları içerisinde yaşayan ancak İngiltere vatandaşı olan başvuru sahipleri için seyahat sağlık sigortası belgesi zorunlu bir işlem değildir ve bu işlemden muaf tutulmaktadırlar. Bu nedenle kişilerin gerekli bilgileri bilmesi gerekmektedir.

İngiltere Konsolosluk İşlemleri Sık Sorulan Sorular

İngiltere fahri konsoloslukları nerededir? Vize başvurusu yapılır mı?

Türkiye’ de İngiltere fahri konsolosluklarının bulunduğu illerimiz; Bodrum, Marmaris ve Fethiye’ dir. İngiltere fahri konsoloslukları görev bölgesinde ikamet eden ya da geçici olarak bulunan İngiliz vatandaşlarının vatandaşlık iş ve işlemleri ile ilgilenmekte olup vize başvuruları konusunda yetkisi bulunmamaktadır.

İngiltere konsoloslukları resmi tatil günleri?

İngiltere konsoloslukları, Türkiye’ nin resmi tatil günleri dışında şu günler kapalıdır:
Paskalya
2 Ocak yeni yıl
21 Mayıs Göğe yükseliş
24-15 Aralık Noel
1 Haziran Panktot yortusu
3 Temmuz Bağımsızlık Günü

Türkiye İngiltere Konsolosluğu hakkında bilgi alabilir miyim?

Türkiye’ nin Londra’ da başkonsolosluğu bulunmaktadır. İngiltere’ de görev yapan Türkiye başkonsolosu ise sayın Bekir Utku ATAHAN’ dır. Türkiye’ nin Londra Başkonsolosluğu çağrı merkezi telefon numarası: +44 203 608 80 90. Türkiye Londra Başkonsolosluğu e-posta adresi: consulate.london@mfa.gov.tr

Kısa süreli vize için randevu İngiltere konsolosluğu’ ndan mı alınır?

İngiltere konsoloslukları kısa süreli vize başvurularını akredite başvuru merkezleri aracılığı ile almaktadır. Dolayısıyla da kısa süreli İngiltere vizesi başvuruları iöçin randevu direkt olarak İngiltere konsolosluğundan alınmaz, başvuru merkezlerinden alınmalıdır.

Bu web Sitesi’nin Konsolosluk veya herhangi bir resmi kurumla bağlantısı bulunmamaktadır. Firmamız Danışmanlık hizmeti vermektedir. Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle hazırlanmıştır. Bu web sitesinde yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette garanti ve taahhüt edilmemektedir.

Online Randevu Formu